Vážení zákazníci, vítejte v našem novém e-shopu

Dortisimo.cz s.r.o.

Prosecká 682/117 190 00, Praha 9
IČ: 24239241
DIČ: CZ24239241

Podmáslové koblihy plněné vanilkovým krémem

Já koblížek, koblížek, na sýpce metený, smetou mísený, na másle smažený, na okénku chlazený. Tak začíná známá pohádka, kterou snad každý rodič svému dítěti četl před spaním. A už tady je koblížek prezentován jako něco delikátního, co si nedáte každý den. Dnes jsou koblihy pečivo zcela dostupné, ale pokud si ho chcete upéct a vymazlit doma, je třeba trochu většího umu, než je návštěva pekařství či supermarketu. První dochované zmínky o tomto druhu pečiva spadají již do starého Egypta. Tam je původně plnili medem a mákem. Později také Římané objevili kouzlo koblih a říkali jim globuli neboli kulička. V Rakousku jsou koblihy spojované s pekařkou Cäcilii Krapfen, která je o masopustu v roce 1690 poprvé osmažila a naplnila marmeládou. Po ní pak nesly název krapfen. Úsměvná legenda říká, že se jednoho dne Cäcilie tak rozzlobila na svého manžela, až po něm při hádce hodila kousek těsta. To se od něj odrazilo a spadlo do hrnce s rozpáleným tukem. A byla na světě nová pochoutka. Nejstarší zmínka o koblihách v Čechách je již ze 13. století také z období masopustu. Začínaly se smažit na tzv. tučný čtvrtek. Hospodyňky si na nich dávaly záležet a plnily je rozličnými náplněmi, např. marmeládou, mákem nebo povidly. Dnes se kolekce náplní rozšířila. Třeba náplň čokoládová, nugátová, pistáciová, kokosová či vanilková. A tou poslední si koblížky naplníme my.

Příprava těsta:

  • 550 g hladké mouky
  • 3 lžíce cukru
  • 80 g másla
  • 1 lžička soli
  • 2 žloutky
  • 1 lžíce rumu
  • 1 sáček sušeného droždí
  • 200 g podmáslí
  • 0,5 l oleje na smažení
  • cukr krupice na obalení

 

Postup:

Lehce ohřejeme 3 lžíce mléka, přidáme lžičku cukru a sušené droždí. Promícháme a necháme vzejít kvásek.

Mouku prosejeme, přidáme sůl, cukr, rum, žloutky, podmáslí a kvásek. Vše by mělo mít pokojovou teplotu. Začneme hníst a pomalu přiléváme rozpuštěné máslo.

Vypracujeme vláčné těsto, vložíme do mísy, tu přikryjeme potravinářskou fólií nebo utěrkou a necháme cca hodinu kynout.

 

Mezitím, co těsto kyne, připravíme si náplň.

 

Náplň:

 

Mléko společně s vanilkovou pastou či vyškrabaným luskem nalijeme do kastrůlku a pomalu zahříváme. V mixéru vyšleháme žloutky s cukrem a škrobem. Pokud je směs příliš tuhá, zředíme ji lžící mléka. Jakmile se v mléce objeví první bublinky, stáhneme kastrůlek z plotýnky a tenkým pramínkem vlijeme pomalu ke žloutkové směsi. Po celou dobu řádně šleháme metličkou, aby se žloutky nestrazily.

Hladkou vanilkovou směs přecedíme přes jemné sítko do jiného hrnce, abychom zachytili zbytky vajec. A opět zančmem vanilkovou omáčku za stálého míchání zahřívat. Je nezbytné toto dělat opravdu pomalu a neustále míchat, jinak by se vajíčka srazila nebo by škrob nadělal hrudky.

Náplň přivedeme k varu a za stálého míchání metličkou ode dna vaříme 5 minut. Směs by měla během vaření zhoustnout do konzistence hustého pudinku.

Odstavíme z plotýnky a do vroucí směsi vmícháme na kousky pokrájené máslo. Mícháme až do úplného rozpuštění.

Krém přelijeme do misky a přetáhneme potravinářskou fólií tak, aby se dotýkala celého povrchu. Tím se nám nevytvoří škraloup. Necháme vychladnout na lince a poté ho vložíme na 3 hodiny do lednice.

 

A můžeme se vrátit k našemu těstu.

 

Po vykynutí ho vyklopíme na pomoučněný vál. Těsto rozvážíme na kousky, každý o váze 60 g. Připravíme si pečicí papír, který nastríháme na čtverečky o něco větší než budou vykynuté koblížky. Vypracujeme malé bochánky a ty klademe na připravené kousky papíru. Tento krok děláme proto, aby se koblihy nepřilepily k válu a lépe se nám dávaly do rozpáleného oleje. Celkem tato várka vystačí na 19 kusů. Zakryjeme je fólií a necháme opět cca 45 minut kynout.

Do menšího hlubšího kastrolu dáme olej, rozpálíme ho a oheň stáheme na nižší plamen nebo plotýnku na nižší výkon, aby se nám nepřepaloval. Vezmeme koblížek i s pečicím papírem a opatrně ho z něj vyklopíme přímo do oleje. Vkládáme po 4 koblihách a smažíme z každé strany cca 2 - 2,5 minuty. Po upečení je vyndáme na talíř vyložený ubrousky a necháme přebytečný olej odkapat. Následně je obalíme v krupicovém cukru.

Vychladlé koblížky naplníme vanilkovým krémem. Buď v každém uděláme pomocí opačné strany vařečky díru a cukrářským sáčkem je naplníme ztuhlým krémem, a nebo použijeme speciální cukrářskou špičku určenou pro plnění koblih.

 

přihlaste se k našemu
NEWSLETTERU
Chcete dostávat novinky, akce a další informace přímo do emailu?
Přihlašte se k odběru.